top of page

Батькам на допомогу

                      Завдання на літній період

     1. Сприяти збереженню зміцненню здоров'я кожної дитини, підтримувати інтерес до здорового способу життя, до занять фізкультурою і спортом. Розвивати у вихованців потребу в щоденній руховій діяльності.

     2. Забезпечити організацію безпечного проведення літнього оздоровлення, створити умови для проведення оздоровчих заходів, забезпечити виконання заходів щодо попередження дитячого травматизму, безпеки життєдіяльності, забезпечення раціональним та збалансованим харчуванням дітей закладу.

     3. Підготувати дошкільний  заклад до нового навчального року:

- створити повноцінне предметно-ігрове середовище;

- здійснити ремонт груп та приміщень закладу;

- поповнити методкабінет дошкільного навчального закладу та групові осередки  новими дидактично-методичними посібниками;

- своєчасно підготувати заклад до роботи в осінньо-зимовий період.

     Організація літнього  оздоровлення дітей

 

     Літню роботу з дітьми в дошкільному закладі прийнято називати оздоровчою. Цим визначається її основна мета і завдання. Важливо всесторонньо використати сприятливі для зміцнення здоров’я дітей умови літнього часу і домогтися того, щоб кожна дитина зміцніла і загартувалася. Успіх літньої роботи визначається перш за все тим, наскільки своєчасно підготувався до неї колектив дошкільного закладу.       

 

    Дуже важливо при підготовці до літа з’ясувати, хто із вихованців проведе все літо чи частину його разом зі своїми батьками і не буде тимчасово відвідувати дитячий садок.
Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме: максимальне перебування дітей на свіжому повітрі, відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку, достатню рухову активність. Усе це забезпечується під час організа­ції різноманітної діяльності дітей, дозвілля та розваг, прогулянок та екскурсій у природу. Основним пунктом в режимі дня є виконання комплексу фізкультурно-оздоровчих заходів: щоденна ранкова гімнастика та гімнастка після сну, фізкультурні заняття, екскурсії, туристичні походи, розваги, фізкультурні свята.
      Літо - пора сонячних ванн. Адже перебування дитини на свіжому повітрі 2,5 - 3 години забезпечує організм добовою нормою вітаміну В. Найкращий час для сонячних ванн з 9 до 11 години або з 16 до 18 години. Але варто дотримуватися принципів дозованого перебування на сонці. 

Діти чутливі до різних змін. Щоб зробити непомітним для них перехід до нових умов, необхідна чітка організація всіх режимних моментів, особлива увага до кожної дитини, турбота про її хороше самопочуття, бадьорий настрій. При виконанні режиму необхідно дотримуватись постійності основних його моментів - годин харчування, сну, ігор, занять. Це веде до вироблення динамічного стереотипу.
     Влітку продовжується систематична планомірна робота з усіх розділів програми, на свіжому повітрі організовуються всі види дитячої діяльності. Кожному з них відведено місце і час в режимі дня.       

     Особливого значення надається грі, як основній  формі організації всього життя дітей. Протягом літнього дня діти потребують того, щоб їх об'єднували для колективних занять , інакше вони втомлюються і збуджуються. Тому заняття з дітьми проводяться щоденно (по 1 в кожній віковій групі). Тривалість їх і час проведення передбачені режимом дня. Крім занять з колективом дітей, проводяться заняття з невеликими групами дітей ( індивідуальні). Повторення і закріплення знань, отриманих дітьми протягом навчального року, проводиться в повсякденному житті, в різноманітних іграх.
     Окремі види роботи з дітьми такі як, наприклад, праця і спостереження в природі, ознайомлення з оточуючим в літніх умовах стають значно різноманітнішими. Необхідно використовувати сприятливі погодні умови літа для цікавих екскурсій і прогулянок, щоб показати дітям те, що вони не можуть побачити в інші сезони - сільськогосподарську працю дорослих і ін. Свіже повітря, зелень парків, лісів і полів - все це допоможе виховати у дітей любов і бережне відношення до природи, інтерес до природних явищ. Літо надає великі можливості для формування реалістичних уявлень у дітей про природу, для виховання у них допитливості, уміння спостерігати, логічно мислити. 
     Влітку у дітей підвищується потреба в питті. Для пиття повинна бути завжди приготована свіжа кип'ячена вода. На прогулянку помічники вихователя виносять чайник і чашки з водою за потребою. Не можна користуватися однією чашкою, лиш злегка сполоснувши її водою. Після кожної дитини чашку потрібно мити відповідно до встановлених гігієнічних норм. 
      Для прийому їжу діти повинні сідати за стіл в спокійному стані, тоді їжа краще буде засвоюватися організмом. Перед обідом потрібно дати дітям можливість відпочити в затінку і не допускати шумних ігор і занять, особливо на сонці.
     Велике значення для зміцнення здоров'я, нервової системи дітей має сон. Після сну діти почувають себе бадьорими, активними. В спекотні дні дітей слід вкривати простирадлом, в прохолодні дні - поверх простирадла накинути байкову ковдру. 
    Значний час протягом дня відводиться на гігієнічний догляд за дітьми і роботу, пов'язану з вихованням у них гігієнічних навичок. Ретельний догляд за дітьми - основна умова охорони їх від захворювань. Перш за все потрібно слідкувати за чистотою рук. Дітей потрібно привчити мити руки після забруднення і після користування туалетом. Миття ніг в дошкільному закладі проводиться влітку перед обідом. Маленьким дітям миють ноги дорослі, а діти середньої і старшої групи привчаються робити це самостійно.
      Влітку особливо потрібно слідкувати за тим, щоб діти дотримувались чистоти і порядку в приміщенні і на майданчику, при користуванні посібниками та іграшками. Після ігор і занять діти поливають майданчик з лійок і підмітають його.
    Фізичне виховання - одне з основних завдань дитячого садка. Літній період справедливо розглядається як найбільш важливий для зміцнення здоров'я і фізичного розвитку дітей. В літні дні діти особливо рухливі і життєрадісні. Весь день вони проводять на повітрі. Краса природи, тепло, чисте, свіже повітря, наповнене ароматом рослин, збагачена вітамінами їжа - все це здійснює корисний вплив на дитячий організм. Рухи на просторі в зручному одязі підвищують рухову активність, що дуже важливо для фізичного розвитку дітей.
     Літній період, особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого (повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо), впровадження нових лікувально-профілактичних заходів. У всіх групах влітку проводяться повітряні ванни, сонячні ванни і загартування водою. Повітряні ванни особливо ефективні якщо вони проводяться в русі. Щоб діти не втомилися вправи великої рухливості повинні чергуватись із спокійними.
     Сонячні ванни проводяться тільки під наглядом лікаря. Голова дитини повинна бути закрита хустинкою або панамою. Але слід не забувати, що влітку збільшується ризик: перегрівання, сонячних опіків, зниження апетиту в спекотні дні, небезпека шлунково-кишкових захворювань, травм.
Завдання дитячого садка - в повній мірі використовувати, сприятливі для зміцнення здоров'я і фізичного розвитку дітей умови і застерегти вихованців від можливих небезпек. Ці завдання успішно вирішуються спільними зусиллями педагогічного, медичного і обслуговуючого персоналу дитячого садка.

 

     На літній оздоровчий період складено систему оздоровчо-профілактичних заходів по роботі з дітьми . Упродовж літа  з малятами  проводяться різні види занять з фізичної культури, спортивні та рухливі ігри, свята та розваги спортивного характеру. З метою зміцнення здоров’я дошкільників   вихователі використовують інноваційні оздоровчі технології  : пальчикова гімнастика, дихальна та звукова гімнастика, психогімнастика.

Допоможіть дитині адаптуватися

 

 - Почніть приводити дитину до дитячого садка за два - три місяці до того, як мама вийде на роботу;

 - Приводьте дитину на півтори - дві години у перші дні, бажано у час між сніданком і обідом, та не залишайте на сон і прийом їжі, адже сон і їжа - найбільш стресогені ситуації для малюка;

 - Включіть до раціону дитини вітаміни, свіжі овочі та фрукти. Адже через нервове напруження у період адаптації дитина ослаблена і значною мірою схильна до захворювань;

 - Вдягайте дитину на прогулянку ретельно, аби вона не спітніла і не замерзла. Обирайте одяг, який не заважатиме її рухам;

 

- Дозволяйте дитині брати з собою до дитячого садка улюблену іграшку, з нею малюку буде спокійніше;

 

 - Цікавтесь поведінкою дитини у групі. Радьтеся з вихователями, практичним психологом, медичною сестрою, аби оминути ті чи ті проблеми;

 

 - Не обговорюйте у присутності дитини проблеми, які пов'язані з дитячим садком та хвилюють вас.

Аби дитина не плакала

Дитина плакатиме! Це найбільший страх для батьків. Як реагувати на поведінку плаксіїв та полегшити розставання з дитиною, коли залишаєте її у садочку?

 

  • Реагуйте спокійно і впевнено. Навіть якщо у цей момент ваше серце крається - зберігайте спокій та не показуйте дитині власних хвилювань;

  • Не говоріть голосніше, ніж дитина, та не пояснюйте їй щоразу "Мама повернеться за дві/ п'ять хвилин". Не вживайте слів на кшталт "зараз", "сьогодні" тощо. Малюки не орієнтуються у часі, тому говоріть конкретно: "Я прийду за тобою ще до обіду", "Я заберу тебе з прогулянки". Так дитина зможе зрозуміти вас.

  • Не робіть прощання тривалим - не обіймайте чи не вмовляйте дитину довго, коли вона сильно плаче. Пам'ятайте, що довше прощання, то гірше дитина звикає до того, що Ви маєте йти;

  • Вигадайте ритуал прощання - два поцілунки у щічки, два рукостискання, плескання у долоні. Все залежить від фантазії - Вашої та дитини. Ритуал прощання має бути швидким з дотиками, обіймами тощо;

 

Дотримуйтесь алгоритму дій: 

  •  прийдіть до садочка;

  •  переодягніть дитину;

  •  виконайте ритуал прощання;

  •  передайте дитину вихователеві;

  •  ідіть;

 

  • Виконуйте обіцяне: "Я пообіцяла (-в), і прийшла ( -в)" та наголошуйте на цьому, коли забираєте дитину із садочка;

 

  • Запитуйте у дитини , як минув її день у садочку. Якщо вона не відповідає - не наполягайте, адже спершу ця тема може бути ненависною для дитини. Коли малюк чимось зацікавиться в садочку, він сам залюбки усе розповідатиме вам;

  • Закріплюйте у дитини думку про те, що вона вже доросла, і садок для неї - як винагорода. Поясніть дитині, що у садочку весело й там вона знайде багато друзів. Тож їй сподобається ходити в садочок.

 

Усі поради мають рекомендаційний характер. Ви як батьки ліпше знаєте власну дитину, тож саме Ви знаєте, що насправді полегшить її адаптацію до дитячого садка. А якщо маєте страхи чи сумніви - порадьтеся з працівниками дитячого садка. Ми радо допоможемо! Бажаємо успіху всім нам!

Консультація медичного працівника 

 

Особиста гігієна дітей дошкільного віку

 

У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.
Особиста гігієна - це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.

Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.

Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.

Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.

Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.

Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!

Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.

Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.

Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.

Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев'язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.

 

 

Пам’ятка для батьків

 

  • Дитячий садок працює 5 днів на тиждень з 7:30 до 17:30 (чергові групи з 7:00 до 19:00). Прийом дітей з 7:30 до 8:00. Пам’ятайте: своєчасний прихід дитини - необхідна умова правильної реалізації освітнього процесу.

  • Про неможливість приходу дитини в дошкільний заклад через хворобу або з іншої причини необхідно обов’язково повідомити вихователя групи.

  • Дитина, що не відвідує дитячий садок більше трьох днів, приймається лише з довідкою-дозволом від лікаря.

  • Плата за харчування дитини здійснюється до 10 числа поточного місяця 

  • Оплата відраховується лише за дні невідвідування

 

Для створення комфортних умов перебування дитини в ДНЗ необхідно:

  • не менше трьох комплектів змінної білизни ;

  • піжама для сну;

  • тапочки;

  • два пакети для зберігання чистого та використаного  одягу;
    про маркувати одяг та інші речі.

 

Вимоги до зовнішнього вигляду та одягу дітей

  • Одяг дитини повинен бути чистим, охайним, відповідати порі року, температурі повітря, відповідати розміру дитини. Повинна бути чиста нижня білизна.

  • Зав’язки і застібки мають бути розташовані так, щоб дитина могла самостійно себе обслужити.

  • Взуття має бути легким, теплим, точно відповідати нозі дитини, легко зніматися і надіватися.

  • Носова хустинка потрібна дитині як в приміщенні, так і на прогулянці. Зробіть на одязі зручні кишені для її зберігання.

  • Обличчя повинно бути умите, ніс, руки – чисті, нігті – підстрижені, зуби – почищені, зачіска – охайна.

  • Щоб уникнути випадків травматизму та з метою збереження здоров’я дітей, необхідно перевіряти вміст кишень дитини на наявність небезпечних предметів. Категорично забороняється приносити в садок гострі, ріжучі, скляні предмети, дрібні предмети (намистинки, ґудзики і тому подібне, пігулки , жуйки), а також їжу та напої.  

 

Витяг з Наказу Міністерства освіти і науки України

від 21.11.2002р. № 667

 

«Про порядок встановлення

плати для батьків за перебування дітей

у державних і комунальних дошкільних та

інтернатних навчальних закладах».

 

  1. 2. Установлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах

2.1. Відповідно  до  статті  35 Закону України "Про дошкільну освіту" батьки або особи,  які їх  замінюють,  вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному  закладі  в  розмірі що не перевищує 60 % від вартості харчування на день.

2.2. Розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють  місцеві  органи  виконавчої влади,  органи місцевого самоврядування або  підприємства,  організації  та  установи,  які перебувають  у  державній  (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади,  один  раз  на рік  з  урахуванням  матеріального  стану  сім'ї  та режиму роботи закладу.  Вони  можуть   установлювати   додаткові   пільги   щодо батьківської  плати  за  харчування  дітей у дошкільних навчальних закладах  за  рахунок  коштів   відповідних   місцевих   бюджетів, підприємств, організацій, установ.

2.3. Розмір плати зменшується на 50 % для батьків,  у сім'ях яких троє і більше дітей.

При зменшенні на 50 % батьківської плати за харчування  дітей  у  дошкільних  навчальних  закладах  нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки,  які проживають у цій сім'ї, якщо вони не були враховані в сім'ї іншого з батьків, а також  діти,  на яких оформлена опіка у зв'язку зі смертю батьків, позбавленням їх  батьківських  прав,  засудженням  до  позбавлення волі,  включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо.

2.4.  Від  плати  за  харчування  дітей  звільняються батьки або особи,  які  їх  замінюють,  у  сім'ях,  які отримують допомогу відповідно до статті 19 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту.

2.5. Звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчуванн дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів:

  1. довідка про призначення допомоги відповідно до статті 19 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», видана органами праці та соціального захисту;

  2. довідка про склад сім’ї, видана житлово-комунальними організаціями.

 2.6. Плата   за  харчування  дітей  у  дошкільних  навчальних закладах вноситься щомісяця, не пізніше 10 числа поточного місяця.  У разі невнесення плати  в  установлені  строки  ці  суми  стягуються   в   порядку, визначеному чинним законодавством.

2.7. Якщо   представлені  батьками  документи,  перелічені  в пункті 2.5,  викликають сумнів  щодо  їх  достовірності,  керівник дошкільного навчального закладу може зробити запит до підприємств, організацій,  установ,  які  видали   довідки,   щодо   необхідних уточнень.  При виявленні факту недостовірності документів, що дали право  батькам  на  звільнення  або  зменшення  розміру  плати  за харчування  дітей  у  дошкільних навчальних закладах,  плата з них справляється за весь період,  на який батьки  були  звільнені  від плати, або зменшено її розмір, але не більше ніж за минулий рік та місяці поточного року.

2.8.  Батьки  сплачують  лише  за  дні  відвідування  дитиною дошкільного   навчального   закладу.  За  дні,  у  які  дитина  не відвідувала  закладу  (у  разі  хвороби,  карантину,   санаторного лікування,  відпустки батьків або осіб, які їх замінюють, у літній оздоровчий  період  (75  днів)   тощо),   плата   з   батьків   не справляється.

2.9. З  осіб,  які  не  подали  необхідних  документів  щодо звільнення  від  плати  або   зменшення   розміру   плати,   плата справляється  в розмірі, що не перевищує 50 % від вартості харчування дитини на день.

bottom of page